Akıllı Ev sistemleri

akıllı ev sistemleri

 

Akıllı Ev sistemleri

 

Akıllı Ev Sistemleri günlük yaşamın rutin işlerinin yapılmasını ve günlük hayatta yapmaya üşendiğiniz, unuttuğunuz ya da ertelediğiniz fonksiyonların ve kontrol işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan bina otomasyon sistemlerinin genel adıdır. Birçok bina otomasyon sistemi mevcuttur.Bunların içerisinde en blilinen ve dünyaca kabul edilmiş olan KNX bina otomasyonu sistemidir.

 

Ev teknolojilerinin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere göre yapılandırılarak uygulanmasını sağlayan Akıllı EV Sistemleri, bireylerin özgün yaşam biçimlerini geliştirmesini sağlarken, evleri daha konforlu, güvenli ve daha fonksiyonel kılıyor.

Akıllı ev sistemleri söz konusu olduğunda, konfor kavramının temelinde, kişiye lüzumsuz vakit kaybettiren ya da normal koşullarda kullanıcı tarafından yapılması mümkün olmayan işlemlerin otomasyon sistemi tarafından yerine getirilmesi, kontrol edilmesi mantığı yatıyor.

Akıllı ev sistemleri sayesinde ev ya da binaların neler yapabileceği ise tamamen sizin isteklerinize ve hayallerinize bağlıdır. Bu konuda en büyük kolaylığı, birçok fonksiyonu aynı anda yerine getirmesini sağlayan “senaryo” özelliğine borçluyuz.

Tüm panjur-perdelerin açılması, bütün aydınlatmaların kapanması, güvenlik sisteminin devreye girmesi gibi normalde zaman kaybettirecek işlemler, tek bir tuşa veya akıllı anahtara dokunularak yerine getirilebiliyor. Sabahları kahve makinesinin çalıştırılması, suyun ve evin sıcaklığının ayarlanması, müzik setinin veya televizyonun çalıştırılması, güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması ve evden çıkarken bütün cihazların kapatılıp işyerine evden çıktığınızı haber vermek için telefon edilmesi, bahçenin sulanması gibi “ayrıntılar” da günlük yaşamınızın senaryosuna dahil edilebiliyor.

Aynı zamanda herhangi bir uzak yerden kolayca izleme ve kontrol işlemleri yapılabiliyor. Hal böyle olunca, yıllarca 7/24 çalışabilen Akıllı Ev Sistemleri’yle bir tanışan, ondan kolay kolay vazgeçemiyor.